برای مراسم بله برون چی ببریم ؟ بهترین هدیه برای بله برون

لیست وسایل بله برون

5/5 - (5 امتیاز)

برای مراسم بله برون چی ببریم ؟  مراسم بله برون یکی از مراسم هایی است که قبل از عقد برگزار می شود و با حضور بزرگترهاست. این مراسم نیاز به وسایل و هدایایی دارد که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد. با ما باشید. قبل از اینکه بدانید وسایل بله برون چیست بهتر است درمورد این مراسم بیشتر بدانید. در بله برون، هنگامی که مهمانان و بزرگترها وارد منزل می شوند، بزرگترها در بالای مجلس می نشینند و معارفه آغاز می شود.

پس از اینکه اعضای خانواده به یکدیگر معرفی شدند، درمورد مسائل مهم ازدواج مثل مهریه، شیربها، تاریخ عقد، مراسم نامزدی و عروسی صحبت می شود. در برخی خانواده ها بحث درمورد مهریه و شیربها بیشتر است و پس ازگفتگوی طولانی به توافق می رسند و بزرگترها تصمیم نهایی را می گیرند.

البته این مسئله در خانواده های سنتی بیشتر بوده است ولی امروزه خانواده ها برای جلوگیری از ایجاد بحث، این مسائل را در آرامش و به صورت خصوصی قبل از بله برون مطرح می کنند و به توافق می رسند، سپس در مراسم بله برون فقط آن را به طور رسمی بیان می کنند.

پس از اینکه خانواده ها بر سر مسائل مختلف به توافق رسیدند، دست می زنندو تبریک می گویند. پس از اینکه عروس خانم و خانواده اش موافقت خود را اعلام کردند، هدایایی که از طرف خانواده داماد آورده شده، به عروس خانم تقدیم می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو با شماره  09201612463 تماس بگیرید.

آدرس ما: جهانشهر بلوار جمهورى بعد از پارك فاتح نبش كوچه جديدى پلاك ٤ واحد ٦ طبقه سوم

 

برای مراسم بله برون چی ببریم ؟

در ابتدا ذکر این نکته لازم است که رسم و رسومات مراسم بله برون در خانواده ها و اقوام مختلف متفاوت است و حتی در شهرهای مختلف نیز وسایل مورد نیاز بله برون به گونه های متنوعی انجام می شود. اما رسوماتی که در ادامه خواهید دید معمولا عمومی است و در بیشتر خانواده ها به این صورت انجام می شود.

اگر شما نیز از خانوده داماد هستید و نمی دانید که چه هدایایی باید برای عروس خانم تهیه کنید، این مطلب را از دست ندهید. در روزگاران قدیم هدایایی که برای عروس خریداری میشد را در طبق می چیدند و با تور و روبان تزیین می کردند.

 

جدیدترین مدل خنچه نامزدی 1401

اما امروزه این تزیینات با تغییر عمده ای رو به رو شده و مراکزی برای تزیین هدایا ایجاد شده اند. اکثرا گل فروشی ها این کار را انجام می دهند و هدایا را با گل و وسایل تزیینی دیگر، تزیین می کنند. البته در خانواده هایی که خوش ذوق و سلیقه هستند و افرادی در آن قادر به انجام تزیینات هستند، خودشان این کار را انجام می دهند. اما مسئله ی مهم این است که وسایل بله برون چیست ؟

 

1. کله قند برای بله برون

کله قند یکی از وسایلی است که جزو الزامات مراسم بله برون است. کله قندهای تزیین شده در بازار وجود دارد که می توانید آن ها را خریداری کنید. اما در صورت تمایل می توانید خودتان آن را با تور و روبان رنگی تزیین کنید و با خود به منزل عروس ببرید.

برای کله قند یک رسمی رایج است و این رسم به این صورت است که پس از اعلام موافقت عروس و خانواده اش، یکی از ریش سفیدهای مجلس کله قند را در مقابل خود می گذارد و جوانان مجلس رو به روی او می نشینند.
ریش سفید پس از آرزوی خوشبختی برای عروس و داماد، کله قند را می شکند و یکی از جوانان تکه ای از کله قند را برمی دارد و با خود به خانه می برد. پس از گذشت چند روز مادر عروس یک هدیه که معمولا پیراهن یا پارچه است را با خود به خانه ی آن جوان می برد و کله قند را از او می گیرد و در مراسمی به نام قندباشی به منزل داماد می برد.

2. حلقه نشان

برای مراسم بله برون چی ببریم ؟  همانطور که می دانید یکی از مهم ترین وسایل بله برون، حلقه نشان یا نامزدی است. در واقع اگر هیچ یک از هدایا را نبرید، ولی این حلقه باید برای این مراسم وجود داشته باشد. پس از اینکه موافقت خانواده عروس و خود عروس خانم اعلام شد، باید با اجازه خانواده عروس، حلقه را در دست عروس بگذارید. حلقه نامزدی معمولا ظریف و دخترانه است و انگشترهای بزرگ برای این مراسم مناسب نیست.

یکی از بهترین حس ها این است که قبل از بله برون عروس حلقه را ندیده باشد و به سلیقه داماد خریداری شده باشد. معمولا این حلقه توسط مادر داماد به دست عروس انداخته می شود و همه دست می زنند و تبریک می گویند.

3. پارچه چادری و لباس برای هدیه بله برون

یکی از هدایای فراموش نشدنی برای بله برون، چادر سفید است که توسط مادر داماد به عروس داده می شود. طبق رسم رایج، این پارچه چادری را بر سر عروس خانم می اندازند و برای او آرزوی خوشبختی می کنند.
البته ممکن است برخی خانواده ها بر اساس سلیقه و خواسته خودشان، کیف، کفش و لباس نیز به عروس خانم هدیه بدهند. پس از اینکه پارچه را بر سر عروس انداختند، در همان مراسم پایین پارچه را به سفید بختی برش می دهند.

4. پارچه نامزدی برای هدیه بله برون

یکی دیگر از وسایل بله برون، پارچه برای لباس نامزدی است. البته برخی خانواده ها به جای پارچه، لباس نامزدی را هدیه می دهند. البته انتخاب این پارچه یا لباس با سلیقه عروس و داماد انجام می شود.
گل فروشی ها این پارچه یا لباس را تزیین می کنند و در سبد یا وسایل تزیینی دیگری قرار می دهند و آن را گل آرایی می کنند.

5. دفتر بله برون

امروزه یک وسیله ی دیگر به هدایای بله برون اضافه شده و آن دفتر بله برون است. در قدیم همه ی توافقات و قول و قرارها روی یک برگه که معمولا آن را تزیین می کردند، نوشته میشد و بزرگترها آن را امضا می کردند.
ولی امروزه دفترهای زیبایی به بازار آمده که در آن قول و قرارها نوشته می شود و امضا می شود. این دفترها دارای صفحات زیبا و تزیین شده است. پس از اینکه هدایا به عروس داده شد و عکس های یادگاری گرفته شد، متن بله برون در این دفتر نوشته می شود و بزرگترها آن را امضا می کنند.

6. کیک مراسم بله برون

در برخی از خانواده ها همراه با هدایا، شیرینی برده می شود اما برخی از خانواده ها تمایل دارند که کیک ببرند. این کیک را از قبل سفارش می دهند تا متناسب با مراسم بله برون تزیین کنند و به منزل عروس می برند.

کیک بله برون

7. گل بله برون

برای مراسم بله برون چی ببریم ؟  گل یکی دیگر از وسایل رایج و مرسوم برای مراسم بله برون است. گل فروشی ها گل های بله برون را با ایده های خاصی تزیین می کنند تا برای این مراسم به یادماندنی مناسب باشد. البته بر اساس سلیقه خود می توانید گل ها را سفارش دهید و حتی می توانید دسته گل را به گونه ای سفارش دهید که حلقه نشان را میان آن بگذارید و جلوه ی زیباتری به آن بدهید.

 

نکات مهم در وسایل و مراسم بله برون

  • از قبل با خانواده‌تان مشورت کنید و نظر خود را راجع به مهریه و حق و حقوق دیگر به آن‌ها بگویید.
  • بچه‌ها را دعوت نکنید و به مهمان‌هایتان بگویید که مراسم بله برون جای بچه‌ها نیست.
  • زمانبندی ازدواج‌تان را مشخص کنید، اینکه مراسم نامزدی کی برگزار می‌شود،طول مدت نامزدی چقدر است و حدوداَ چقدر بعد جشن عروسی است.
  • اگر نشانه‌ای یا مسئله‌ای در مراسم دیدید که باعث شد در انتخاب‌تان تردید کنید اصلاَ نگران نباشید، با خانواده و مشاور ازدواج مشورت کنید تا بتوانید مطمئن باشید که درست تصمیم می‌گیرید.
  • حتما قبل از مراسم سیستم صوتی و آهنگهای مناسب در نظر بگیرید.
  • برای بله برون فرش ها را جمع آوری کنید تا نیاز نباشد مهمانان کفش هایشان را دربیارند.
  • بهترین زمان برای برگزاری این رسم، بعد از نماز مغرب و عشا است.
  •  هم بهتر است در مورد رسم و رسوم از خانواده داماد سوال شود، تا اختلافی ایجاد نشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *